Достапни линкови

Неколку повредени на судирите во Тунис


Неколу лица биле повредени при денешните судири меѓу полицијата и исламистите во два града во Тунис. Полицијата употребила солзавец и пукала во воздух со цел да ги растера стотиците поддржувачи на исламистичката група Ансар ал Шариа. Тие поставиле барикади на улиците и фрлале камења кон полицијата, откако протестите во друг град биле забранети.
Туниските власти во петокот и забранија на групата да одржи конгрес и протест во Каироуан, бидејќи не ги почитува институциите, потикнува насилство и преставува опасност за јавната безбедност.
XS
SM
MD
LG