Достапни линкови

Рускиот суд прифати да ја слушне жалбата на Ходорковски


Михаил Ходорковски
Рускиот Врховен суд се согласи да ја слушне жалбата против втората пресуда на поранешниот нафтен тајкун и критичар на Кремљ Михаил Ходорковски и на неговиот бизнис партнер Платон Лебедев. Се уште не се знае кога ќе биде одржано сослушувањето. Поранешниот директор на компанијата Јукос Ходорковски беше уапсен заедно со Лебедев во 2004 година за измама и даночно затајување. Тие треба да бидат ослободени во наредната година.
XS
SM
MD
LG