Достапни линкови

Данска победник на Евровизија


Победничката Емели де Форест
Емели де Форест од Данска е победничката на овогодинешната Евровизија, која се одржа во шведскиот град Малме. 20 годишната пејачка со нејзината песна “Only Teardrops” освои најмногу гласови од гледачите и од жирито. Форест освои 281 поен, а на втората позиција се најде Фарид Мамадов од Азербеџан со 234 поени за песната "Hold Me". Третото место го освои Злата Огневич од Украина, која ја изведе песната "Gravity".
XS
SM
MD
LG