Достапни линкови

Ангела Меркел во посета на Ватикан


Поглаварот на римо католичката црква папата Франциско ја прими денеска во изненадна посета германската канцеларка Ангела Меркел.Во соопштението од Ватикан се наведува дека за време на срдечните разговори соговорниците зборувале за долгата историја на односи меѓу Светата столица и Германија. За време на состанокот што траел 45 минути папат и Меркел разговарале и за политичката економската и верската ситуација во Европа и во светот.Ова е прва посета на Ангела Меркел на папата Франциско.
XS
SM
MD
LG