Достапни линкови

Ердоган оптимист за кипарското прашање


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган и американскиот претседател Барак Обама, Вашингтон, 16.05.2013.
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на синоќешната средба со американскиот претседател Барак Обама изразил оптимизам за решавање на кипарското прашање. „Оптимисти сме, работиме на решение и ги замолуваме Соединетите држави дипломатски да не поддржат околу ова прашање“, наведе Ердоган. Преговорите за обединување на Кипар досега беа неуспешни, а турските претставници се надеваат дека новиот кипарски претседател Никос Анастасиадис, кој во 2004 година го поддржа планот на ОН, ќе ги придвижи работите.
XS
SM
MD
LG