Достапни линкови

80 годишен јапонец во обид да го освои Монт Еверест


Осумдесет годишниот јапонец Јуичи Миура можеби ќе биде најстариот човек во светот што ќе го има освоено највисокиот планиски врв Монт Еверест. Тој вчера тргнал во искачувањето кое би требало да заврши на 24 овој месец. Миура извесно време го држеше рекородот за најстариот човек кој се искачил на Монт Еверест. Подвигот го постигна како 70 годишник, но непалецот Мин Шерчан во 2008 година постави рекорд со 76 години.
XS
SM
MD
LG