Достапни линкови

Џалили-нуклеарните преговори ќе продолжат


Иранскиот нуклеарен преговарач Саед Џалили
Иранскиот нуклеарен преговарач Саед Џалили изјави дека преговорите со шесте светски сили за нуклеарната програма на Техеран ќе продолжат. Тој порача дека со Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон на вчерашната средба во Истанбул имал долга и успешна дискусија.
Според него, двете страни донеле одлука и натаму да работат на прашањето. Ештон изјави дека разговорите биле продуктивни, но не најви одржување на нова средба.
XS
SM
MD
LG