Достапни линкови

Во Вашингтон разговори Обама, Ердоган


турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Американскиот претседател Барак Обама и турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денешните разговори во Белата куќа ќе ги фокусираат врз решавањето на конфилктот во Сирија. До средбата доаѓа на неколку дена по експлозиите на два автомобила бомби во Турција за кои Анкара ги обвини сиријските разузнавачки служби. На разговорите се очекува да стане збор и за израелско палестинскиот мировен процес, разоружувањето на курдските бунтовници и реунификацијата на поделениот Кипар.
XS
SM
MD
LG