Достапни линкови

Самоубиствен напад во Авганистан


Кабул, 16.05.2013.
Авганистанската полиција соопшти дека напаѓач самоубиец активирал автомобил бомба во момент кога во Кабул минувал конвој со странски војници. Во соопштението се наведува дека најмалку шестмина цивили загинале додека 35 други биле ранети. Ова е прв поголем напад во Кабул во изминативе два месеца. Претходниот се случи на 9 март кога бомбаш самоубиец на велосипед убил девет луѓе. Тоа се случи за време на посетата на американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел.
XS
SM
MD
LG