Достапни линкови

Тачи-Белград и Приштина ќе го почитуваат договорот


Косовскиот премиер Хашим Тачи
Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изрази уверување дека Белград и Приштина ќе го почитуваат бриселскиот договор. Според него, двете земји не се обврзале само една кон друга, туку и кон нивната заедничка европска иднина. Тачи по средбата со бугарскиот премиер Марин Рајков во Софија порача дека Косово работи на тоа преостанатите пет членки на ЕУда ја признаат земјата.
XS
SM
MD
LG