Достапни линкови

Притисок врз Иран за нуклеарната програма


Заменик директорот на агенцијата Херман Накаертс
Иран се соочува со меѓународен притисок на две оделни средби поради нуклеарната програма на земјата. Во Виена Меѓународната агенција за атомска енергија уште еднаш го повика Иран да не ја стопира нивната истрага. Заменик директорот на агенцијата Херман Накаертс изјави дека се одлучни да го решат прашањето. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политикаи безбедност Кетрин Ештон и лидерите на шесте светски сили денеска попладне ќе се сретнат во Истанбул со иранскиот нуклеарниот преговарач Саед Џалили.
XS
SM
MD
LG