Достапни линкови

Усвоена декларацијата на Турција, Србија и БиХ


Лидерите на Турција, Србија и БиХ
Лидерите на Турција, Србија и Босна и Херцеговина денеска на трилатералниот Самит во Анкара ја усвоија заедничката декларација. На самитот учествуваа домаќинот Абдула Ѓул, српскиот претседател Томислав Николиќ и членовите на претседателството на БиХ Небојша Радмановиќ, Бакир Изетбеговиќ и Жељко Комшиќ.
Во декларацијата, како што јави Анадолија, е истакната улогата на трилатералните средби во развојот на регионалната соработка. Лидерите во декларацијата го поддржуваат и реформскиот процес на трите земји за интеграција во ЕУ.
XS
SM
MD
LG