Достапни линкови

Франција во рецесија


Францускиот претседател Франсоа Оланд
Франција соопшти дека земјата влегла во рецесија в првиот квартал на годинава со тоа што БДП се намалил на 0,2 насто, по намалувањето на истиот процент во последниот квартал во минатата година.
Соопштението од Француската Статистичка Агенција доаѓа по предупредувањето од ЕК на почетокот на месецот дека Франција, втората најголема економија во еврозоната ќе западне во рецесија оваа година. Владата на претседателот Франсоа Оланд се бори да се справи со економските проблеми на земјата и високата стапка на невработеност.
XS
SM
MD
LG