Достапни линкови

ЕК - истрага за „местење“ цени од нафтени компании


Европската Комисија започна истрага на неколку големи нафтени компании заради можно договарање на цените што е прекршување анти - монополски правила на ЕУ.
Комисијата, која е извршното тело на Европската унија, не именуваше ниту една од компаниите, но познатите нафтени гиганти како холандскиот Шел, Бритиш Петролеум, и норвешкиот Статоил соопштија дека нивните канцеларии биле посетени.
XS
SM
MD
LG