Достапни линкови

САД тестираа поголемо беспилотно летало


X-47B беше лансиран вчера од "Ју Ес Ес Џорџ Буш", во близина на брегот на Вирџинија.
Беспилотно летало големо колку борбен авион за прв пат полета од палубата на американски носач на авиони.
X-47B беше лансиран како тест лет вчера од "Ју Ес Ес Џорџ Буш", во близина на брегот на Вирџинија.
Тоа ја елиминира потребата за дозвола за користење бази од други држави.
Овој потег доаѓа во време на зголемени критики за употреба на беспилотни летала од страна на САД, кои ги користат за смртоносни напади против осомничени терористи.
Морнарицата на САД, соопшти дека X-47B е далеку поголем од претходникот Предатор. а има три пати поголем опсег, и може да биде програмиран да ги извршуваат мисии, наместо да се наведува со далечинса контрола.
XS
SM
MD
LG