Достапни линкови

Двоен меѓународен притисок врз Иран


Иранската нуклеарна централа Бушер
Иран денеска се соочува со меѓународниот притисок на два одвоени состанока во врска со неговата нуклеарна програма.
Во Виена, Меѓународната агенција за атомска енергија уште еднаш ќе го повика Иран да ја прекине опструкцијата на истрагата околу сомневањата дека Техеран сака да направи атомска бомба.
Подоцна во Истанбул високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон ќе се сретне со главниот ирански преговарач за нуклеарна енергија Саид Џалили. Оваа средба доаѓа по неуспешниот состанок меѓу шесте светски сили и Иран, одржан во Казахстан во април.
XS
SM
MD
LG