Достапни линкови

ОБСЕ го осуди прислушкувањето на Асошиетед Прес


Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатовиќ
Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатовиќ денеска изјави дека била потресена од откритето дека Американскиот Департмент за Правда тајно два месеца присвоил снимени телефонски записи на репортери и уредници на Асошиетед Прес. Во писмо до американскиот државен секретар Џон Кери, Мијатовиќ наведува дека нема оправдување за широкото прекршувањето на уставните права на новинарите.
Според неа, тоа ја става под знак прашалник и способноста на изворите да разговараат со репортери без страв од владино прислушкување. Таа порачува дека е потребно властите да спроведат транспарентна истрага за тоа кој ги наредил прислушкувањата и зошто.
XS
SM
MD
LG