Достапни линкови

Исламистичко движење одговорно за нападот во Куета


Самоубиствен бомбашки напад во Куета
Исламистичкото движење на Узбекистан ја презеде одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад во пакистанскиот град Куета во неделата. Најмалку 6 лица загинаа, а повеќе од 60 беа повредени во нападот. Според соопштението, нападот бил извршен од страна на 52 годишен припадник на движењето, кој имал татарско потекло.
Нападот, како што е наведено, бил одговор на акцијата на пакистанската влада во едно верско училиште во минатиот месец, при која загинал припадник на движењето.
XS
SM
MD
LG