Достапни линкови

Турција загубила контакт со борбен авион во близина со Сирија


Турски борбен авион Ф-16
Турските власти соопштија дека загубиле контакт со еден од нивните борбени авиони во јужниот дел на земјата. Во соопштението на војската е наведено дека тие го загубиле контактот со Ф-16 авинот во близина на границата со Сирија. Според него, авионот полетал од база во покраината Амасија, а врската со пилотот била набрзо прекината.
XS
SM
MD
LG