Достапни линкови

Препукувања меѓу Турција и Сирија за нападот во Рејханли


Погребот на една од жртвите во нападот во Рејханли
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека земјата нема да биде измамена со обвинувањата на сириската опозиција за нападот во Рејханли, при кој загинаа најмалку 46 лица, а сто беа повредени. Според него, Турција ќе се одмазди кога ќе биде потребно.
Турската армија ги обвини силите на сирискиот претседател Башар ал Асад дека се одговорни за нападот. Сириското министерство за информации ги обвини турските власти и Ердоган за нападот, кој го нарекоа убиец и крвник.
XS
SM
MD
LG