Достапни линкови

Пакистан ќе ги подобрува односите со Индија и САД


Наваз Шариф
Пакистанскиот политичар Наваз Шариф, кој ќе биде следниот премиер на земјата изјави дека сака да ги подобри односите со Индија. Два дена откако неговата партија Муслиманската лига победи на изборите Шариф порача дека заедничкиот страв треба да се надмине и дека разговарал со индискиот премиер Манмохам Синг.
Пакистан и Индија три пати војуваа. Два пати за спорниот регион Кашмир на Хималаите. Шариф изјави дека сака да ги подобри односите и со САД.
XS
SM
MD
LG