Достапни линкови

Министерот Џафери во официјална посета на Албанија


Македонскиот министер за одбрана Талат Џафери
Македонскиот министер за одбрана Талат Џафери денеска и утре ќе престојува во дводневна официјална посета на Албанија. Тој ќе разговара со неговиот домаќин, министерот за одбрана Арбен Имами, а ќе има средби, меѓу другото, со претседателот Бујар Нишани и со претседатeлката на Собранието Јозефина Топали. Македонија и Албанија, меѓусебната соработка во одбраната и безбедноста ја темелат врз Спогодбата за билатерална соработка од 1998 година, Меморандумот за разбирање меѓу министерствата за одбрана, како и во рамките на Јадранската повелба.
XS
SM
MD
LG