Достапни линкови

Пакистанската опозиција со мнозинство во Парламентот?


Наваз Шариф
Поранешниот пакистански премиер Наваз Шариф најверојатно ќе ја формира новата влада на земјата по парламентарните избори. Според неофицијалните резултати партијата на Шариф, Муслиманската лига ќе го освои мнозинството во Парламентот. Неговата партија обезбедила 130 места од 272 во Парламентот, како и неколку независни пратеници. Изборните власти соопштија дека гласале речиси 60 отсто од граѓаните, односно 86 милиони лица.
XS
SM
MD
LG