Достапни линкови

Иран ја осуди употребата на хемиско оружје во Сирија


Иранскиот министер за надворешни работи Али Акбар Салехи
Иранскиот министер за надворешни работи Али Акбар Салехи ја осуди употребата на хемиско оружје и другите видови на оружје за масовно уништување. Тој во интервју за германски Шпигел рече дека Иран кој е силен сојузник на сирискиот претседател Башар Ал Асад бил жртва на хемиски напади за време на војната со Ирак во 1980-те години.
Во петокот американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека имаат силни докази дека сириската влада употребувала хемиско оружје.
XS
SM
MD
LG