Достапни линкови

Кери - Грција и Турција да вложат напори околу Кипар


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска повика на поголеми напори за „одмрзнување“ на четиридецениската напната пат позиција меѓу Грција и Турција околу поделениот Кипар.

„САД поддржуваат две зони, федерација на два народа. Би сакале да го одмрзнеме тој конфликт и да тргнеме кон усвојување резолуција“, рече Кери по средбата со кипарскиот министер за надворешни работи Јоанис Касулидис во Стејт департментот.

Кипарската Влада најави можност за преговори со Турција на есен, во повторен обид да се реши четиридеценискиот спор околу поделениот остров.
XS
SM
MD
LG