Достапни линкови

Новинарот на РСЕ во Азербејџан е пуштен од затвор


Баку
Дописникот на Радио Слободна Европа кој беше затворен во Азербејџан додека известувал за протест околу спор за земја во областа Имисли во близина на границата со Иран е ослободен а на Суд ќе се појави утре.
Станува збор за новинарот на азербејџанскиот сервис Азер Ели, кој снимал видео за протестите на селаните кои со стадо говеда се обиделе да протестираат пред канцеларијата на локалниот гувернер. Тие тврделе дека пасиштетото им било земено од друго соседно село. Новинарот Азер Ели ќе бил обвинет дека организрал не одобрени демонстрации.
XS
SM
MD
LG