Достапни линкови

Затворен новинар на РСЕ во Азербејџан додека покривал протест


Баку
Дописник на Радио Слободна Европа е затворен во Азербејџан додека известувал за протест околу спор за земја во областа Имисли во близина на границата со Иран.
Станува збор за новинарот на азербејџанскиот сервис Азер Ели, кој снимал видео за протестите на селаните кои со стадо говеда се обиделе да протестираат пред канцеларијата на локалниот гувернер. Тие тврделе дека пасиштетото им било земено од друго соседно село.
Новинарот Азер Ели ќе бил обвинет дека организрал не одобрени демонстрации.
XS
SM
MD
LG