Достапни линкови

Смртоносна изборна кампања во Пакистан


Во Пакистан утре се одржуваат ќе се одржуваат парламентарни избори. За прв пат во 66-годишната историја на земјата, една цивилна власт го истера целиот мандат и организира редовни ибори. Но, изборната кампања беше проследена со инциденти, убиства и насилства, во кои загинаа над 100 луѓе. Вчера од еден предизборен собир беше киднапиран синот на поранешниот премиер Јусуф Раза Гилани. Пакистанските талибанци се против парламентарните избори, оценувајки ги како анти-исламски.
XS
SM
MD
LG