Достапни линкови

Филе-Србија и Косово да го спроведат договорот


Еврокомесарот Штефан Филе
Еврокомесарот за проширување Штефан Филе ги повика Косово и Србија да се осигураат дека договорот за нормализирање на односите меѓу двете земји ќе биде спроведен. Коментарот на Филе при посетата на седиштето на Радио Слободна Европа во Прага доаѓа еден ден по несупехот меѓу Белград и Приштина да најдат решение како да го имплементираат договорот.
Филе ги повика и лидерите на БиХ да ги остават настрана политичките интереси и да продолжат со реформите.
XS
SM
MD
LG