Достапни линкови

Кери-Израел и Палестина се сериозни за мировните преговори


Американскиот државен секретар Џон Кери
Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска дека Израел и Палестина се сериозни во намерата за воспоставување мир. Кери на 21 или 22 мај треба да се сретне со палестинскиот претседател Махмуд Абас и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху со цел да се рестартираат мировните преговори на Блискиот Исток.
Преговорите меѓу двете земји беа прекинати во 2010 година, поради изградбата на израелските населби на Западниот брег.
XS
SM
MD
LG