Достапни линкови

Турција истражува дали е употребено хемиско оружје во Сирија


Жртва на наводе хемиски напад во Алепо, Сирија
Турција испратила осум експерти на границата со Сирија, кои треба да проверат дали повредените Сиријци биле жртви на напад со хемиско или биолошко оружје. Турција во минатата недела почна да ја испитува крвта на настраданите Сиријци, кои дошле на лекување. Експертите имаат специјална опрема, која може да открие хемиска, биолошка или нуклерна супстанца.
XS
SM
MD
LG