Достапни линкови

Ирак не ги прифаќа курдските бунтовници


Ирачката влада денеска соопшти дека нема да им пружи засолниште на курдските бунтовници што е клучен услов за прекин на долгогодишниот конфликт во Турција. Според соопштението, курдските бунтовници можат да бидат искористени за дестабилизација на Ирак.
Курдските бунтовници во март објавија дека го прекинуваат 30-годишниот конфликт, во кој загинаа десетици илјади луѓе. Тие вчера почнаа да се повлекуваат од Турција кон базите во ирачките планини.
XS
SM
MD
LG