Достапни линкови

Израел ќе гради на Западниот брег


Израелските власти дадоа зелено светло за изградба на нови населби на окупираниот Западен брег, што би можело негативно да се одрази врз американските напори за обнова на палестинско-израелските мировни преговори. Според властите, одобрено е да бидат изградени 296 домови, но најпрвин планот треба да помине низ неколку фази. Палестинците се противат на градењето на нивна територија.
XS
SM
MD
LG