Достапни линкови

Лукашенко-Белорусија е постојано на нишан


Белорускиот претседател Александар Лукашенко
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави денеска дека неговата земја е постојано на нишан. Според него, некои земји од западот не можат да прифатат дека Белорусија одбива да биде уште една банана република, која ќе игра по правилата на странските демократии.
Говорејќи на церемонија во чест на ветераните од Втората Светска Војна тој рече дека западот сака да ги задуши со санкции и со уцени. Лукашенко порача дека никој нема да ја принуди Белорусија да го смени својот курс.
XS
SM
MD
LG