Достапни линкови

Пакистан против нападите на САД со беспилотни летала


Беспилотно летало
Пакистанскиот суд донесе одлука дека Исламабад има право да ги запре американските беспилотни летала, доколу САД ги игнорираат предупредувањата да прекинат со нападите.
Според судот, нападите извршени врз наводни милитанти кои не се вклучени во борбата со американските сили претставуваат кршење на човековите права. Судот ги оцени како воени злосторства американските напади и ја повика власта да побара од трибуналот на ОН да спроведе истрага.
XS
SM
MD
LG