Достапни линкови

На Црвениот плоштад во Москва денеска беше одржана традиционалната воена парада во рамките на одбележувањето на победата во Втората светска војна. На парадата на која продефилираа 11 илјади војници, со воена опрама и возила, присуствуваше претседателот Владимир Путин. „нашите војници донесоа слобода и независност, борејќи се за татковината, ослободувајќи ја Европа“, изјави Путин. Во текот на војната загинаа над 25 милиони руси.
XS
SM
MD
LG