Достапни линкови

Сакашвили против увоз на гас од Русија


Грузискиот претседател Михаил Сакашвили
Грузискиот претседател Михаил Сакашвили упати остра критика до најавите од властите за можно продолжување на увозот на гас од Русија. Говорејќи пред новинарите во Баку тој рече дека идејата Русија да биде алтернативен увозник на енергија во Грузија е еднаква на ревизијата на курсот на независноста на земјата. Според него, Грузија треба да увезува енергија од соседен Азербеџан и да биде потполно независна од Русија во однос на енергетските прашања.
XS
SM
MD
LG