Достапни линкови

Кери-Русија да најде заеднички јазик со САД за Сирија


Американскиот државен секретар Џон Кери за време на посетата на Москва
Американскиот државен секретар Џон Кери го повика рускиот претседател Владимир Путин да најде заеднички јазик со Вашингтон за конфликтот во Сирија. Кери на почетокот на разговорите со Путин во Москва рече дека двете земји делат заеднички значаен интерес за Сирија, како што е промовирањето на регионална стабилност и спречување на ширењето на екстремизам.
Кери му пренел на Путин дека Обама верува дека двете нации можат да соработуваат за Сирија, Иран, Северна Кореја и економски прашања.
XS
SM
MD
LG