Достапни линкови

Курдските бунтовници од утре се повлекуваат од Турција


Патрола на турски војници на границата со Ирак
Курдските бунтовници потврдија дека утре ќе го започнат повлекувањето на нивните сили од турските бази во северен Ирак. Курдската работничка партија прогласи прекин на огнот во мај и вети дека целосно ќе ги повлече борците од Турција како дел од мировните преговори кои имаат за цел да стават крај на 30 годишниот конфликт во кој загинаа илјадници луѓе.
Партијата се бореше со Турција за автономија. И курдските бунтовници и турските власти соопштија дека повлекувањето ќе започне мирно и без публицитет.
XS
SM
MD
LG