Достапни линкови

Кина со санкции за Северна Кореја


Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун
Националната кинеска банка соопшти денеска дека ги затворила сметките на севернокорејската Странска трговска банка која е обвинета дека ја финансира нуклеарната програма на Пјонгјанг. Според банката сите финансиски транскации биле суспендирани.
Американските власти во март воведоа санкции против Странската трговска банка, која според нив е клучниот финансиер на програмите на Северна Кореја за развој на оружје за масовно уништување.
XS
SM
MD
LG