Достапни линкови

Дачиќ-единствена перспектива за Балканот е ЕУ


Српскиот премиер Ивица Дачиќ
Српскиот премиер Ивица Дачиќ изјави денеска дека по распаѓањето на Југославија единствената перспектива за Балканот е ЕУ, која го спречува национализмот и помага за надминување на меѓусебните проблеми и спорови.
Дачиќ во интервју за виенскиот весник „Курир“ порача дека е прагматичен и дека доколу со премиерот на Косово Хашим Тачи разговаравле за минатото, тоа ќе завршело со кавга и немало да има спогодба. Според него, можат да се променат само сегашноста и иднината, но не и минатото и тоа е нивната стратегија.
XS
SM
MD
LG