Достапни линкови

Нетанјаху наредил замрзнување на изградбата на доселеничките населби


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху наредил да запре изградбата на еврејските населби на Западниот Брег, јави денеска израелското радио. Нетанјаху, пред да замине во посета на Кина за оваа одлука го информирал надлежниот министер Уриј Ариел. Ниту премиерот Нетанјаху, ниту пак министерот Ариел не ја коментираа оваа информација. Според дипломатски извори, ваквиот потег на израелскиот премиер е во насока на напорите на Соединетите Држави за обновување на израелско – палестинските преговори.
XS
SM
MD
LG