Достапни линкови

Рекорден број имигранти во Германија


Во Германија во минатата година биле регистрирани рекорден број имигранти. Според Федералното биро за статистика, лани имало 13 насто повеќе имигранти во однос на 2011-та или нјамногу од 1995-та година. Најмногу имигранти имало од источна Европа и од земји од евро-зоната кои се погодени од кризата и од голема невработеност, како на пример, од Шпанија, Португалија, Италија и Грција. Сепак, најмногу доселеници во Германија во минатата година се регистрирани од Полска, над 170.000 и од Романија, над 110.000.
XS
SM
MD
LG