Достапни линкови

Ахмети оптимист за иднината на Балканот


Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, со едночасовно обраќање во Школата за меѓународни студии на универзитетот Џонс Хопкинс, го почна тридневниот престој во Вашингтон, во рамките на кои треба да има средби со функционери и советници во Стејт департментот, Секретаријатот за одбрана и Конгресот на САД.
Ахмети, во обраќањето, даде оптимистично гледање кон Балканот, особено по договорот Србија – Косово, и се заложи за надминување на спрот меѓу Македонија и Грција за името, како и за комплетирање на евро-атланските интеграции на регионот.
XS
SM
MD
LG