Достапни линкови

Багдад: три вооружени напади, 33 загинати


Во три напади во Багдад загинаа најмалку 17 лица. Полицијата соопшти дека шест лица загинале од напад на гранати на сунитски муслимански верници кои тие ги подметнале во џамија во понеделникот вечерта. Истиот ден се случија уште две експлозии на автомобил бомби во близина на полициски пунктови во шиитска населба во северниот дел од градот и една експлозија во близина на ресторан во која загинаа тројца цивили.
XS
SM
MD
LG