Достапни линкови

Медведев-нивото на вооружување како во Втората Светска Војна


Рускиот премиер Дмитриј Медведев
Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави дека сегашното ниво на вооружување на војската е слично на вооружувањето на СССР кон крајот на Втората светска војна. Тој ја даде изјава пред група на ветерани по повод 9 мај Денот на победата и одбележувањето на крајот на Втората светска војна во Европа.
Според него, околу 75 отсто од оружјето кое во моментов се користи ќе биде заменето со современо оружје пред 2020 година. Медведев притоа порача дека процесот е веќе во тек.
XS
SM
MD
LG