Достапни линкови

Во Бангладеш судири меѓу демонстрантите и полицијата


Дака
Во главниот град на Бангладеш Дака денеска дошло до судири меѓу полицијата и демонстрантите при што најмалку 20 луѓе биле убиени, а над 50 повредени. Полицијата употребила солзавец и гумени куршуми за да ги растури протестите на кои исламистите барале построги закони против богохулство, вклучувајќи и смртна казна. До ова доаѓа по се поголемото незадоволство во јавноста откако во уривањето на една фабрика во близина на Дака пред две недели загинаа над 600 луѓе.
XS
SM
MD
LG