Достапни линкови

Митинг на руската опозиција во Москва


Руската опозиција денеска се подготвува на митинг на кој ќе бара ослободување на над дваестина затворени критичари на Кремљ. Овие активисти се соочуваат со затворски казни поради демонстрациите на московскиот плоштад Болотнаја кои точно пред една година завршија со судири со полицијата и со стотици уапсени. Градскиот Совет на Москва вети дека ќе даде дозвола за одржување на денешниот митинг.
XS
SM
MD
LG