Достапни линкови

Папата го честита Велигден


Папата франческо
Поглаварот на римокатоличката црква папата Франческо денеска на мисата на плоштадот свети Петар за време на вообичаената неделна попладневна молитва на православните верници им го честита Велигден. Папата истакна дека молитвата се однесува на сите, но особено на христијаните на Блискиот Исток.
Во оваа година голем број на христијанските цркви Велигден го слават заедно, како и оние кои се во единство со Рим и кои досега го славеа по Грегоријанскиот календар.
XS
SM
MD
LG