Достапни линкови

Протести во Москва


Минатогодишните протести на плоштадот Болотнаја во Москва
Руските граѓани се собрале во центарот на Москва за да го одбележат минатогодишниот крвав протест при кој беа уапсени стотици демонстранти кои се противеа на именувањето на Владимир Путин на претседателската функција. Демонстрантите марширале низ центарот на Москва до плоштадот Болотнаја, каде минатогодишниот протест заврши со немири и насилство. 28 демонстранти се уште се соочуваат со обвиненија за инцидентите.
XS
SM
MD
LG